Answer:
v = 13.19 m / s
Explanation:
This problem must be solved using Newton's second law, we create a reference system where the x-axis is perpendicular to the cylinder and the Y-axis is vertical
X axis
N = m a
Centripetal acceleration is
a = v² / r
Y Axis
fr -W = 0
fr = W
The force of friction is
fr = μ N
Let's calculate
μ (m v² / r) = mg
μ v² / r = g
v² = g r / μ
v = √ (g r /μ)
v = √ (9.8 11 / 0.62)
v = 13.19 m / s
Answer:
99.63 kg
Explanation:
From the force diagram
N = normal force on the worker from the surface of the roof
f = static frictional force = 560 N
θ = angle of the slope = 35
m = mass of the worker
W = weight of the worker = mg
W Cosθ = Component of the weight of worker perpendicular to the surface of roof
W Sinθ = Component of the weight of worker parallel to the surface of roof
From the force diagram, for the worker not to slip, force equation must be
W Sinθ = f
mg Sinθ = f
m (9.8) Sin35 = 560
m = 99.63 kg
Answer:
10.1 N
Explanation:
Your answer is 10.1 N, I don't actually know how to do it but I hope it helps.
I don't think so.
Before I can accept that rumor, I'll need to see the signed testimony of
two reputable adult witnesses, who have no connection to any business
that profits in any way from the production, sale, or consumption of food,
and who will swear in a public meeting, presided over by three respected
members of their community, that they personally saw more than one of
the alleged beakless double-breasted chickens in the same place at the
same time.
A photo is not acceptable ... not for me, and not for the two witnesses.
Answer:
heat is not absorbed by the system
A rapid shift occurs between gas compression and expansion.
All heat is transformed to work done by the system.
Explanation: