Answer:
14.4 m/s
Explanation:
mass of Anna (Ma) = 68 kg
speed of Anna (Va) = 17 m/s
mass of SandraDay (Ms) = 76 kg
speed of SandraDay (Vs) = 12 m/s
We can find their speed (V) immediately after collision from the conservation of momentum where
(Ma x Va) + (Ms + Vs) = (Ma + Ms) x V
where V = speed immediately after collision
(68 x 17) + (76 + 12) = (68 + 76) x V
2068 = 144 V
V = 2068 / 144 = 14.4 m/s
Answer: Increase in wave frequency
Explanation:
When we talk about acoustics we are dealing with sound waves, and one of their main components along with the velocity and wavelength is the <u>frequency.</u>
In this sense, the frequency of any wave refers to how fast (or slow) a wave oscillates. For example, in the especific case of sound waves when the oscillation is faster, the frequency is higher and the pitch gets higher as well.
Answer:
the 70kg man
Explanation:
because he has more weight and is moving faster
I made the drawing in the attached file.
I included two figures.
The upper figure shows the effect of:
- multiplying vector A times 1.5.
It is drawn in red with dotted line.
- multiplying vector B times - 3 .
It is drawn in purple with dotted line.
In the lower figure you have the resultant vector: C = 1.5A - 3B.
The method is that you translate the tail of the vector -3B unitl the point of the vector 1,5A, preserving the angles.
Then you draw the arrow that joins the tail of 1,5A with the point of -3B after translation.
The resultant arrow is the vector C and it is drawn in black dotted line.
Answer:
1) The magnetic field outside the loop is zero.
In region III the magnetic fields due to the two wire loops point in the opposite direction andhence cancel each other. Therefore the magnetic field is zero in region I, III and V
The diagram is attached