Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.
Answer:
A) 0.957 J
Explanation:detailed explanation and calculation is shown in the image below
Answer:The answer must be The weight of the man and the vertical distance moved.
Explanation: you calculate it by the force you applied times the distance you moved
What team are you talking about
Answer:
False
Explanation:
Though fiber active cable is based on the concept of internal reflection but it is achieved by refractive index which transmit data through fast traveling pulses of light. It has a layer of glass and insulating casing called “cladding,”and this is is wrapped around the central fiber thereby causing light to continuously bounce back from the walls of the Cable.