Answer:
3.62 V
Explanation:
L = 80 cm = 0.8 m
f = 15 rps
B = 60 m T = 0.060 T
ω = 2 x π x f = 2 x 3.14 x 15 = 94.2 rad/s
v = r ω
here, r be the radius of circular path. Here r = length of rod = L
v = 0.80 x 94.2 = 75.36 m/s
The motional emf is given by
e = B v L = 0.060 x 75.36 x 0.8 = 3.62 V
Answer:
B
Explanation:
Icicles melt from a rooftop
<span>By algebra, d = [(v_f^2) - (v_i^2)]/2a.
Thus, d = [(0^2)-(15^2)]/(2*-7)
d = [0-(225)]/(-14)
d = 225/14
d = 16.0714 m
With 2 significant figures in the problem, the car travels 16 meters during deceleration.</span>
I believe this ratio is 4:1 due to the inverse square law