The answer is D. Blackbody radiation. The piece of iron glows red because its temperature is around 1000 K, then yellow because its temperature is around 2800 K, and then white because its temperature is around 5500K. This shows that the spectrum of the radiation is determined by absolute temperature, as when the temperature of a blackbody radiator increases, the peak of the radiation curve moves to shorter wavelengths.
<em>To determine the y component of velocity of a projectile </em><u><em>sine </em></u><em>operation is performed on the angle of launch.</em>
<u>Answer:</u> <em>sine</em>
<u>Explanation:</u>
Thus 
The initial velocity u can be resolved along two directions.
Along the X direction initial velocity = u cos θ
Along y direction initial velocity= u sin θ
From the equation of motion 
Thus velocity along x direction
=u cos θ
Velocity along y direction
= u sinθ -gt
Sign of g is negative.
Answer:
B. QC > 0; QH < 0
Explanation:
Given that there are two reservoir of energy.
Sign convention for heat and work :
1.If the heat is adding to the system then it is taken as positive and if heat is going out from the system then it is taken as negative.
2. If the work is done on the system then it is taken as negative and if the work is done by the system then it is taken as positive.
From hot reservoir heat is going out that is why it is taken as negative

From cold reservoir heat is coming inside the reservoir that is why it is taken as positive

That is why the answer will be
,
Answer:
Velocity = v = 35 m/s
Explanation:
Kinetic energy of an object is defined as the energy possess by an object due to its motion. Kinetic energy K.E of an object is equal to the half of the mass of that object multiplied by square of the object's velocity.
Mathematically,



v = 35 m/s
Answer
given,
mass of two automobile = 1000 kg
speed of the two automobile = 20 m/s
let north be +y direction and east be +x directon.
a) from momentum conservation
m₁ v₁ + m₂ v₂ = (m₁ + m ₂) v
1000 × 20 - 1000 ×20 = (1000 + 1000)× v
v = 0 m/s [no direction]
b) from moment of momentum conservation in x-direction
1000 × 20 = (1000 + 1000)× v
_x
v_x = 10 m/s
from moment of momentum conservation in x-direction
1000 × 20 = (1000 + 1000)× v
_y
v_y = 10 m/s
Resultant = 
= 14.14 m/s


