The force applied by the man is 60 N
Explanation:
We can solve this problem by applying Newton's second law, which states that:
(1)
where
is the net force acting on the child+cart
m is the mass of the child+cart system
a is their acceleration
In this problem, we have:
m = 30.0 kg is the mass

And there are two forces acting on the child+cart system:
- The forward force of pushing, F
- The force resisting the cart motion, R = 15.0 N
Therefore we can write the net force as

where R is negative since its direction is opposite to the motion
So eq.(1) can be rewritten as

And solving for F,

Learn more about Newton's second law:
brainly.com/question/3820012
#LearnwithBrainly
Answer:

Explanation:
Mass of the ship (m) = 6.9 × 10⁷ kg
Speed of the ship (v) = 33 km/h
First, let us convert the speed from km/h to m/s using the conversion factor.
We know that, 1 km/h = 5/18 m/s
So, 33 km/h = 
Now, we know, the momentum of an object only depends on its mass and speed. Momentum is independent of the length of the object.
So, here, length of the ship doesn't play any role in the determination of the momentum.
Magnitude of momentum of the ship = Mass × Speed
= 
= 
Therefore, the magnitude of ship's momentum is
.
Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
With gravitational acceleration at 9.8, initial height at 3.5m and distance at 22m the initial horizontal velocity is 26.03 ms and the flight time is .845 seconds
Answer:
Plot ln K vs 1/T
(a) -0.5004; (b) 0.002 539 K⁻¹; (c) -197.1 K⁻¹; (d) 1.64 kJ/mol
Explanation:
This is an example of the Arrhenius equation:

Thus, if we plot ln k vs 1/T, we should get a straight line with slope = -Eₐ/R and a y-intercept = lnA
Data:

Calculations:
(a) Rise
Δy = y₂ - y₁ = -0.9545 - (-0.4541) = -0.9545 + 0.4541 = -0.5004
(b) Run
Δx = x₂ - x₁ = 0.004 444 - 0.001 905 = 0.002 539 K⁻¹
(c) Slope
Δy/Δx = -0.5004/0.002 539 K⁻¹ = -197.1 K⁻¹
(d) Activation energy
Slope = -Eₐ/R
Eₐ = -R × slope = -8.314 J·K⁻¹mol⁻¹ × (-197.1 K⁻¹) = 1638 J/mol = 1.64 kJ/mol