Answer:
(b) 10 Wb
Explanation:
Given;
angle of inclination of magnetic field, θ = 30°
initial area of the plane, A₁ = 1 m²
initial magnetic flux through the plane, Φ₁ = 5.0 Wb
Magnetic flux is given as;
Φ = BACosθ
where;
B is the strength of magnetic field
A is the area of the plane
θ is the angle of inclination
Φ₁ = BA₁Cosθ
5 = B(1 x cos30)
B = 5/(cos30)
B = 5.7735 T
Now calculate the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane
Φ₂ = BA₂Cosθ
Φ₂ = 5.7735 x 2 x cos30
Φ₂ = 10 Wb
Therefore, the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane is is 10 Wb.
Option "b"
Answer:
No, both the thermometers will give the different reading.
Explanation:
Given,
- Both thermometer has same ice point =

- Both thermometer has same steam point =

- Distance between the ice point and steam point in both the thermometer is same of 100 division,
All the data given in both the thermometers are same, but the material in the thermometer is different due to this the reading at 60^o C will differ in both the thermometer. Because the reading on both the thermometer is depended upon the thermal expansion of the material inside it, but both the materials are different. Due to this the rise of fluid in the thermometer, i,e,. the volume of the fluid material in the thermometer will depend upon the thermal expansion. Hence both the material alcohol and mercury have the different thermal expansion, therefore the rise of the fluid in the thermometer also differ in both the thermometer.
<span>Depends on the precision you're working to.
proton mass ~ 1.00728 amu
neutron mass ~ 1.00866 amu
electron mass ~ electron mass = 0.000549 amu
Binding mass is:
mass of constituents - mass of atom
Eg for nitrogen:
(7*1.00728)-(7*1.00866)-(7*0.000549)
-14.003074 = 0.11235amu
Binding energy is:
E=mc^2 where c is the speed of light. Nuclear physics is usually done in MeV[1] where 1 amu is about 931.5MeV/c^2. So:
0.11235 * 931.5 = 104.6MeV
Binding energy per nucleon is total energy divided by number of nucleons. 104.6/14 = 7.47MeV
This is probably about right; it sounds like the right size!
Do the same thing for D/E/F and recheck using your numbers & you shouldn't go far wrong :)
1 - have you done this? MeV is Mega electron Volts, where one electronVolt (or eV) is the change in potential energy by moving one electron up a 1 volt potential. ie energy = charge * potential, so 1eV is about 1.6x10^-19J (the same number as the charge of an electron but in Joules).
It's a measure of energy, but by E=mc^2 you can swap between energy and mass using the c^2 factor. Most nuclear physicists report mass in units of MeV/c^2 - so you know that its rest mass energy is that number in MeV.</span>
<span>With a half-life of 700 million years, U-235 would have had twice as much mass at a time 700 MYA. This would have put the mass at 100kg at that time. Going back another 50 million years would be (50/700) or 1/14 of the half-life, or (1/2 * 1/14), or 1/28 of the total mass. 1/28 of 100kg is 3.57kg, so the amount present at the 750MYA mark would be approximately 103.57kg of U-235.</span>
Answer:
* The value of the magnetic field changes either in time or space
* The waxed area changes, the bow is fitting in size
* The angle between the field and the area changes
Explanation:
Magnetic flux is the scalar product of the magnetic field over the area
Ф = ∫ B. dA
where B is the magnetic field and A is the area
Let's look at stationary, for which factors affect flow
* The value of the magnetic field changes either in time or space
* The waxed area changes, the bow is fitting in size
* The angle between the field and the area changes