<span>x=((12.3/100)m)cos[(1.26s^−1)t]
v= dx/dt = -</span><span>((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]
v=</span>-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]=-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)*(0.815)]
v=<span>
<span>-0.13261622 m/s
</span></span>the object moving at 0.13 m/s <span>at time t=0.815 s</span>
Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
Answer:
Explanation:
(1.7 m/cycle)(46 cycle/s) = 78.2 m/s
Answer: A.
series or parallel
Explanation:
Total resistance across any branch of a circuit can be found by analyzing whether the branch is connected in series or parallel.
The resistors are connected either in series or parallel. Therefore, the resistance of resistors across a circle can be calculated in series and parallel.