For this problem, we use the conservation of momentum as a solution. Since momentum is mass times velocity, then,
m₁v₁ + m₂v₂ = m₁v₁' + m₂v₂'
where
v₁ and v₂ are initial velocities of cart A and B, respectively
v₁' and v₂' are final velocities of cart A and B, respectively
m₁ and m₂ are masses of cart A and B, respectively
(7 kg)(0 m/s) + (3 kg)(0 m/s) = (7 kg)(v₁') + (3 kg)(6 m/s)
Solving for v₁',
v₁' = -2.57 m/s
<em>Therefore, the speed of cart A is at 2.57 m/s at the direction opposite of cart B.</em>
3.701 kilometers hope that helps
Answer:
e*P_s = 11 W
Explanation:
Given:
- e*P = 1.0 KW
- r_s = 9.5*r_e
- e is the efficiency of the panels
Find:
What power would the solar cell produce if the spacecraft were in orbit around Saturn
Solution:
- We use the relation between the intensity I and distance of light:
I_1 / I_2 = ( r_2 / r_1 ) ^2
- The intensity of sun light at Saturn's orbit can be expressed as:
I_s = I_e * ( r_e / r_s ) ^2
I_s = ( 1.0 KW / e*a) * ( 1 / 9.5 )^2
I_s = 11 W / e*a
- We know that P = I*a, hence we have:
P_s = I_s*a
P_s = 11 W / e
Hence, e*P_s = 11 W
Answer:
<h2>9.375Nm</h2>
Explanation:
The formula for calculating torque τ = Frsin∅ where;
F = applied force (in newton)
r = radius (in metres)
∅ = angle that the force made with the bar.
Given F= 25N, r = 0.75m and ∅ = 30°
torque on the bar τ = 25*0.75*sin30°
τ = 25*0.75*0.5
τ = 9.375Nm
The torque on the bar is 9.375Nm
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.