The info given in the question:
Voltage= 120V
Current=18A
Now we have to find the resistance. To find it use the following formula:
V=IR
Now making R to be the subject of the formula
R=V/I
R=120/18
The answer is 6.67 ohms
As dishwasher is the only resistor in the line the voltage drop is going to be 120V. The resistance values determines the hindrance that is present in the circuit that opposes the free flowing electrons
Answer:
Total charge flow through the cooker is 21600 C
Explanation:
As we know that the current flow through the cooker is given by Ohm's law
here it is given as




now the charge flow through it is given as

total time is t = 8 hours


Weight, w = mg. g ≈ 9.8 m/s². m = mass in kg. w is weight in N
441 N = m* 9.8
9.8m = 441
m = 441/9.8
m = 45 kg.
Mass of the dog is = 45 kg
Answer:
= 3289.8 m / s
Explanation:
This exercise can be solved using the definition of momentum
I = ∫ F dt
Let's replace and calculate
I = ∫ (at - bt²) dt
We integrate
I = a t² / 2 - b t³ / 3
We evaluate between the lower limits I=0 for t = 0 s and higher I=I for t = 2.74 ms
I = a (2,74² / 2- 0) - b (2,74³ / 3 -0)
I = a 3,754 - b 6,857
We substitute the values of a and b
I = 1500 3,754 - 20 6,857
I = 5,631 - 137.14
I = 5493.9 N s
Now let's use the relationship between momentum and momentum
I = Δp = m
- m v₀o
I = m
- 0
= I / m
= 5493.9 /1.67
= 3289.8 m / s
Answer:
The friend on moon will be richer.
Explanation:
We must calculate the mass of gold won by each person, to tell who is richer. For that purpose we will use the following formula:
W = mg
m = W/g
where,
m = mass of gold
W = weight of gold
g = acceleration due to gravity on that planet
<u>FOR FRIEND ON MOON</u>:
W = 1 N
g = 1.625 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(1.625 m/s²)
m(moon) = 0.6 kg
<u>FOR ME ON EARTH</u>:
W = 1 N
g = 9.8 m/s²
Therefore,
m = (1 N)/(9.8 m/s²)
m(earth) = 0.1 kg
Since, the mass of gold on moon is greater than the mass of moon on earth.
<u>Therefore, the friend on moon will be richer.</u>