Answer:
The activation energy for this reaction, Ea = 159.98 kJ/mol
Explanation:
Using the Arrhenius equation as:

Where, Ea is the activation energy.
R is the gas constant having value 8.314 J/K.mol
K₂ and K₁ are the rate constants
T₂ and T₁ are the temperature values in kelvin.
Given:
K₂ = 8.66×10⁻⁷ s⁻¹ , T₂ = 425 K
K₁ = 3.61×10⁻¹⁵ s⁻¹ , T₁ = 298 K
Applying in the equation as:

Solving for Ea as:
Ea = 159982.23 J /mol
1 J/mol = 10⁻³ kJ/mol
Ea = 159.98 kJ/mol
Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
Hey there!
The pressure under a liquid column can be , calculated using the following formula :
P = p x g x h
P atm = 1.013 x 10⁵ Pa
g = 9.8 m/s²
h = ?
h = P / ( p x g ) =
h= ( 1.013 x 10⁵ Pa ) / ( 900 x 9.8 ) =
h = ( 1.013 x 10⁵ ) / ( 8820 ) =
h = 11.48 m ≈ 11.50 m
Hope this helps!
A. The horizontal velocity is
vx = dx/dt = π - 4πsin (4πt + π/2)
vx = π - 4π sin (0 + π/2)
vx = π - 4π (1)
vx = -3π
b. vy = 4π cos (4πt + π/2)
vy = 0
c. m = sin(4πt + π/2) / [<span>πt + cos(4πt + π/2)]
d. m = </span>sin(4π/6 + π/2) / [π/6 + cos(4π/6 + π/2)]
e. t = -1.0
f. t = -0.35
g. Solve for t
vx = π - 4πsin (4πt + π/2) = 0
Then substitute back to solve for vxmax
h. Solve for t
vy = 4π cos (4πt + π/2) = 0
The substitute back to solve for vymax
i. s(t) = [<span>x(t)^2 + y</span>(t)^2]^(1/2)
h. s'(t) = d [x(t)^2 + y(t)^2]^(1/2) / dt
k and l. Solve for the values of t
d [x(t)^2 + y(t)^2]^(1/2) / dt = 0
And substitute to determine the maximum and minimum speeds.
Answer:

Explanation:
When a pair of medial has greater difference between the their individual refractive indices with respect to vacuum then it has a greater deviation between the refracted ray and the incident ray.
According to the Snell's law:

a)

b)


c)

d)

e)

f)

