Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
The speed of the ball is always zero and the acceleration is always -g when it reaches the top of its motion. This is because when the ball is free, only gravity acts on it which is always downwards, hence g is the net acceleration and it is always negative. However the velocity does not direction change instantly, negative acceleration first slows down the ball with a positive velocity, until that point the ball keeps moving up, then the ball velocity becomes zero just before changing direction and becoming negative after which the ball will now go down along gravity. Hence the ball velocity is zero at the top (neither going up nor down). Mathematically this can be seen as velocity is the integration of acceleration.
Simply subtract the two velocities and divide by 8.1,

~~
I hope that helps you out!!
Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!
~Zoey
Answer:
B. 4 m/s
Explanation:
v=d/t
Running for 300 m at 3 m/s takes 100 seconds and running at 300 m at 6 m/s takes 50 seconds. 100 s + 50 s = 150 s (total time). Total distance is 600 m, so 600 m/ 150 s = 4 m/s.