Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
Data
Duane Albert
d = 5 m ; v = 3 m/s v = 4.2 m/s
a) b)
Duane's Albert's
d = 5 + (3)t d = 4.2t
d = 5 + 3t
c) 5 + 3t = 4.2t
4.2t - 3t = 5
1.2t = 5
t = 4.17 s
d)
Duane's
d= 5 + 3(4.17)
d = 17.51 m
Alberts
d = 4.2(4.17)
d = 17.51 m
Answer:
T=1022.42 N
Explanation:
Given that
l = 32 cm ,μ = 1.5 g/cm
L =2 m ,V= 344 m/s
The pipe is closed so n= 3 ,for first over tone


f= 129 Hz
The tension in the string given as
T = f²(4l²) μ
Now by putting the values
T = f²(4l²) μ
T = 129² x (4 x 0.32²) x 1.5 x 10⁻³ x 100
T=1022.42 N
Answer:
cold air is more dense than warm water so it sinks to the bottom of the pool
Answer: A
Explanation:
Well the high and lows effect the humidity the more humidity the more hot it is so the high brings higher temperatures.
<span>x=((12.3/100)m)cos[(1.26s^−1)t]
v= dx/dt = -</span><span>((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]
v=</span>-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)t]=-((12.3/100)*1.26)sin[(1.26s^−1)*(0.815)]
v=<span>
<span>-0.13261622 m/s
</span></span>the object moving at 0.13 m/s <span>at time t=0.815 s</span>