Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is
Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
Answer:
Explanation:
The pail is rotated at a constant rate in vertical circular path so it has the minimum speed at all points along its circular path . That means at top position the velocity is almost zero. In that case the centripetal force at top position will be provided by its weight or
mg = mv² / r ( r is radius of vertical circular path )
v = √ rg
At the bottom position its velocity will be increased due to loss of potential energy
so 1/2 m V² = 1/2 m v² + mg x 2r
V =√ 5 gr
If R be the reaction force at the bottom by bottom of pail
R - mg = mV² / r
R = mg +mV² / r
= mg + m x 5gr / r
R = 6mg
This is the magnitude of the force exerted by the water on the bottom of the pail .
Answer:
<em>a) 3.56 x 10^22 N</em>
<em>b) 3.56 x 10^22 N</em>
<em></em>
Explanation:
Mass of the sun M = 2 x 10^30 kg
mass of the Earth m = 6 x 10^24 kg
Distance between the sun and the Earth R = 1.5 x 10^11 m
From Newton's law,
F = 
where F is the gravitational force between the sun and the Earth
G is the gravitational constant = 6.67 × 10^-11 m^3 kg^-1 s^-2
m is the mass of the Earth
M is the mass of the sun
R is the distance between the sun and the Earth.
Substituting values, we have
F =
= <em>3.56 x 10^22 N</em>
<em></em>
A) The force exerted by the sun on the Earth is equal to the force exerted by the Earth on the Sun also, and the force is equal to <em>3.56 x 10^22 N</em>
b) The force exerted by the Earth on the Sun = <em>3.56 x 10^22 N</em>