the correct answer is 27 hours per week :) hope this helps
Answer: The spring of the spring is 25 N/m.
Explanation:
Mass of the body = 25 g= 0.025 kg (1 kg = 1000 g)
Oscillation is 4 sec = 20
Oscillation in 1 sec =
Frequency of the vibration of the spring = 
Force constant can be calculated bu using the relation between the frequency and, mass and spring constant 'k'



The spring of the spring is 25 N/m.
Answer:
Nails are made of iron. Iron consists of 26 protons and 26 electrons. protons are positively charged and electrons are negatively charged, so this force of attraction keeps the electrons together.
If electrons repel from each other, the positively charge protons and nucleus allow them to move in a definite orbit and prevent them flying out of the nail.
Answer:
Explanation:
Given
Minute hand length =16 cm
Time at a quarter after the hour to half past i.e. 1 hr 45 min
Angle covered by minute hand in 1 hr is 360 and in 45 minutes 270


(c)For the next half hour
Effectively it has covered 2 revolution and a quarter

angle turned 
(f)Hour after that
After an hour it again comes back to its original position thus displacement is same =25.136
Angle turned will also be same i.e. 