Answer:
0.00325 moles/liter/second
Explanation:
The tangent line has a slope of (y2 -y1)/(x2 -x1) = (0.35-0.48)/(40-0) = -0.00325.
The rate of the reaction is about 0.00325 moles/liter/second.
_____
This is the rate of decrease of the concentration of A.
Answer:
(a) F= 6.68*10¹¹⁴ N (-k)
(b) F =( 6.68*10¹¹⁴ i + 7.27*10¹¹⁴ j ) N
Explanation
To find the magnetic force in terms of a fixed amount of charge q that moves at a constant speed v in a uniform magnetic field B we apply the following formula:
F=q* v X B Formula (1 )
q: charge (C)
v: velocity (m/s)
B: magnetic field (T)
vXB : cross product between the velocity vector and the magnetic field vector
Data
q= -1.24 * 10¹¹⁰ C
v= (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85 * 10⁴m/s)j
B =(1.40 T)i
B =(1.40 T)k
Problem development
a) vXB = (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85* 10⁴m/s)j X (1.40 T)i =
= - (-3.85*1.4) k = 5.39* 10⁴ m/s*T (k)
1T= 1 N/ C*m/s
We apply the formula (1)
F= 1.24 * 10¹¹⁰ C* 5.39* 10⁴ m/s* N/ C*m/s (-k)
F= 6.68*10¹¹⁴ N (-k)
a) vXB = (4.19 * 10⁴ m/s)î + (-3.85* 10⁴m/s)j X (1.40 T)k =
=( - 5.39* 10⁴i - 5.87* 10⁴j)m/s*T
1T= 1 N/ C*m/s
We apply the formula (1)
F= 1.24 * 10¹¹⁰ C* ( 5.39* 10⁴i + 5.87* 10⁴j) m/s* N/ C*m/s
F =( 6.68*10¹¹⁴ i + 7.27*10¹¹⁴ j ) N
Answer:
Explanation:
Force = Mass * acceleration due to gravity.
Given
Mass of the paratrooper = 57kg
Acceleration due to gravity = 9.81m/s²
Required
Force pulling him down
Substitute unto formula;
F = 57 * 9.81
Force = 559.17 N
Hence the force pulling him down is 559.17N
The distance travelled during the given time can be found out by using the equations of motion.
The distance traveled during the time interval is "13810.8 m".
First, we will find the deceleration of the motorcycle by using the first <em>equation of motion</em>:

where,
vi = initial velocity = (518 km/h)
= 143.89 m/s
vf = final veocity = 60 % of 143.89 m/s = (0.6)(143.89 m/s) = 86.33 m/s
a = deceleration = ?
t =time interval = 2 min = 120 s
Therefore,

a = -0.48 m/s²
Now, we will use the second <em>equation of motion </em>to find out the distance traveled (s):

<u>s = 13810.8 m = 13.81 km</u>
<u />
Learn more about the equations of motion here:
brainly.com/question/20594939?referrer=searchResults
The attached picture shows the equations of motion.
Answer:
the answer is B
Explanation: this was actually an ap exam question a few years back. the reason for answer B is that the only force being applied to the kitten is the force of gravity after being pushed.