Answer: There will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Explanation:
a) half-life of the radioactive substance:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) Expression for rate law for first order kinetics is given by:

where,
k = rate constant
t = time for decomposition = 6 hours ( from 12 noon to 6 pm)
A = activity at time t = ?
= initial activity = 600, 000


Thus there will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Answer:
The inverse frequency is
Explanation:
Given that,
Magnetic field = 20 T
Proportionality constant = 5 Hz/T
Change in magnetic field = 3 T
We know that,

We need to calculate the inverse frequency
Using formula of frequency


Put the value into the formula


Hence, The inverse frequency is
Answer:
at the top
Explanation:
Potential energy is the stored energy, mechanical energy,
or energy possessed by by virtue of the position of an object.an example of potential energy is the energy that a ball possesses by virtue of its sitting at the top of the stairs it being about to roll down the stairs.
Answer:
the correct answer is A, the object goes 4 times as far
Explanation:
This is a projectile launching approach. Where the parameter we are controlling is the initial speed and they ask us how far it goes from the initial one. Let's calculate the range with a speed (vo)
R1 = v₀² sin 2θ / g
Now let's double vo, the new speed is
v = 2 v₀
We calculate the scope
R2 = (2v₀)² sin 2θ / g
R2 = 4 v₀² sin 2θ / g
R2 = 4 R1
Therefore the correct answer is A, the object goes 4 times further
If i remeber correctly when dealing with real world cordinate systems as you rotate around clockwise you move in a positive direction. but all the examples i have done said north was 0 degrees, so i may be wrong