Answer:
Ionizing radiation is radiation with enough energy so that during an interaction with an atom, it can remove tightly bound electrons from the orbit of an atom, causing the atom to become charged or ionized. ... Forms of electromagnetic radiation.
(from google)
thank you :)
The mass of the object doesn't matter. The change in its momentum is equal to the impulse that changed it ... 15 N-sec.
<span>As seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.
Let's assume that both Barbara and Neil start out at coordinate (0,0) and skate for exactly 1 second. Where do they end up?
Barbara is going due south at 5.9 m/s, so she's at (0,-5.9)
Neil is going due west at 1.4 m/s, so he's at (-1.4,0)
Now to see Neil's relative motion to Barbara, compute a translation that will place Barbara back at (0,0) and apply that same translation to Neil. Adding (0,5.9) to their coordinates will do this.
So the translated coordinates for Neil is now (-1.4, 5.9) and Barbara is at (0,0).
The magnitude of Neil's velocity as seen by Barbara is
sqrt((-1.4)^2 + 5.9^2) = sqrt(1.96 + 34.81) = sqrt(36.77) = 6.1 m/s
The angle of his vector relative to due west will be
atan(5.9/1.4) = atan(4.214285714) = 76.7 degrees
So as seen by Barbara, Neil is traveling at a velocity of 6.1 m/s at and angle of 76.7 degrees north from due west.</span>
Answer:
145.43 N
Explanation:
Weight is given by (mg)
where m = mass of the body
g = acceleration due to gravity
mass is constant everywhere and is equal to 77.1 kg, both on the earth and on the moon.
But the acceleration due to gravity exerted by the moon near the moon's surface is 16.6% that of Earth,
g(moon) = 0.166 g(earth) = 0.166 × 9.8 = 1.6268 m/s²
Weight on the moon = mg(moon) = (77.1×1.6268) = 125.43 N
The distance travelled during the given time can be found out by using the equations of motion.
The distance traveled during the time interval is "13810.8 m".
First, we will find the deceleration of the motorcycle by using the first <em>equation of motion</em>:

where,
vi = initial velocity = (518 km/h)
= 143.89 m/s
vf = final veocity = 60 % of 143.89 m/s = (0.6)(143.89 m/s) = 86.33 m/s
a = deceleration = ?
t =time interval = 2 min = 120 s
Therefore,

a = -0.48 m/s²
Now, we will use the second <em>equation of motion </em>to find out the distance traveled (s):

<u>s = 13810.8 m = 13.81 km</u>
<u />
Learn more about the equations of motion here:
brainly.com/question/20594939?referrer=searchResults
The attached picture shows the equations of motion.