The spoon to transfer 40 J of energy to your hand is descibed as follows
<u>Explanation:</u>
Given area of cross section of copper spoon is A = 20mm into 1.5 mm
temperature difference is DT = (100 minus 35) = 65 0C
length of the spoon is l = 18 cm,
amount of heat should be transfer Q = 40 J
coefficient of thermal conductivity of copper k = 400 W by mk
we know that the thermal conductivity is Q by t = k into A into DT by l
t = Q into l by k into A into DT
t = (40 into 0.18) by 
t = 9.23 s
Answer:
a) V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
, b) Vb = -1.92 10⁻⁷ V c) the sign of the potential change
Explanation:
The electrical potential for a point charge
V = k q / r
Where k is the Coulomb constant that you are worth 8.99 10⁹ N m² / C²
a) potential At point x = 0.250 cm = 0.250 10-2m
V_a = -8.99 10⁹ 1.6 10⁻¹⁹ /0.250 10⁻²
V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
b) point x = 0.750 cm = 0.750 10-2
Vb = 8.99 10⁹ (-1.6 10⁻¹⁹) /0.750 10⁻²
Vb = -1.92 10⁻⁷ V
potemcial difference
ΔV = Vb- Va
V_ba = (-5.7536 + 1.92) 10⁻⁷
V_ba = -3.83 10⁻⁷ V
c) To know what would happen to a particle, let's use the relationship between the potential and the electric field
ΔV = E d
The force on the particle is
F = q₀ E
F = q₀ ΔV / d
We see that the force on the particle depends on the sign of the burden of proof. Now the burden of proof is negative to pass between the two points you have to reverse the sign of the potential, bone that the value should be reversed
V_ba = 0.83 10⁻⁷ V
Answer:
we have to find out the critical resolved shear stress. As it it given in the question
Ф = 28.1°and the possible values for λ are 62.4°, 72.0° and 81.1°.
a) Slip will occur in the direction where cosФ cosλ are maximum. Cosine for all possible λ values are given as follows.
cos(62.4°) = 0.46
cos(72.0°) = 0.31
cos(81.1°) = 0.15
Thus, the slip direction is at the angle of 62.4° along the tensile axis.
b) now the critical resolved shear stress can be find out by the following equation.
τ
= σ
( cosФ cosλ)
now by putting values,
= (1.95MPa)[ cos(28.1) cos(62.4)] = 0.80 MPa (114 Psi) 7.23
Answer:
Petroleum
Explanation:
Water has a boiling point of 100°C meaning it will start to boil once the temperature reach 100° Celsius meanwhile
Petroleum's boiling point will change based on which petroleum product it is.
For example
LPG (which is a petroleum product)will boil at 40°C.
Explanation :
In transverse waves the particles are oscillating perpendicular to the direction of propagation of waves.
The uppermost part of the wave is crests and the lowermost part is troughs.
Wavelength of a transverse wave is defined as the distance between two consecutive crests or troughs.
Amplitude is the maximum distance or displacement covered by a wave.
So, crest, amplitude, trough and wavelength identifies the parts of a transverse wave.