Answer:
Spring constant, k = 24.1 N/m
Explanation:
Given that,
Weight of the object, W = 2.45 N
Time period of oscillation of simple harmonic motion, T = 0.64 s
To find,
Spring constant of the spring.
Solution,
In case of simple harmonic motion, the time period of oscillation is given by :

m is the mass of object


m = 0.25 kg


k = 24.09 N/m
or
k = 24.11 N/m
So, the spring constant of the spring is 24.1 N/m.
The answer is D. Blackbody radiation. The piece of iron glows red because its temperature is around 1000 K, then yellow because its temperature is around 2800 K, and then white because its temperature is around 5500K. This shows that the spectrum of the radiation is determined by absolute temperature, as when the temperature of a blackbody radiator increases, the peak of the radiation curve moves to shorter wavelengths.
Answer:
FLASH FLOODS CAN CAUSE VEHICLES TO FLOAT AND FILL WITH WATER, TRAPPING AND DROWNING PEOPLE. WHILE ESPECIALLY DANGEROUS AT NIGHT AND IN DEEP WATER, EVEN ____ INCHES OF WATER CAN FLOAT SOME SMALL CARS.
The Answer is SIX Inches.
Explanation:
Flash floods: are short-term events and are associated with short, high-intensity rainfall which occur when creeks that are normally dry fill up and other creeks overflow. Densely populated areas have a high risk of flash floods. Water levels in flash floods can rise one foot in five minutes making Six inches of water able to reach the bottom of most passenger cars. Moving water will exert pressure on a car. The car floats downstream when stream force exceeds the friction force, the car will be carried when bouyancy force (which is the upward force exerted by any fluid upon a body placed in it) is greater than vehicle weight.
Answer:
B. 4 m/s
Explanation:
v=d/t
Running for 300 m at 3 m/s takes 100 seconds and running at 300 m at 6 m/s takes 50 seconds. 100 s + 50 s = 150 s (total time). Total distance is 600 m, so 600 m/ 150 s = 4 m/s.
(a) 
The radiation pressure exerted by an electromagnetic wave on a surface that totally absorbs the radiation is given by

where
I is the intensity of the wave
c is the speed of light
In this problem,

and substituting
, we find the radiation pressure

(b) 
Since we know the cross-sectional area of the laser beam:

starting from the radiation pressure found at point (a), we can calculate the force exerted on a tritium atom:

And then, since we know the mass of the atom

we can find the acceleration, by using Newton's second law:
