Answer:
KE= 1/2mv²
Explanation:
The kinetic energy of a body is the energy possessed by virtue of the body in motion
Given the parameters
m which is the mass of the body
v which is the velocity of the body too
K.E = kinetic energy
The expression for the kinetic energy of a body is given as
KE= 1/2mv²
Answer:

Explanation:
As we know that the magnetic field near the center of solenoid is given as

now we know that initially the length of the solenoid is L = 18 cm and N number of turns are wounded on it
So the magnetic field at the center of the solenoid is 2 mT
now we pulled the coils apart and the length of solenoid is increased as L = 21 cm
so we have

now plug in all values in it


The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
Answer: Reflected
Explanation: Color Gradient refers to the variety of position dependent (as the vary with position) colors which are used to fill a region. Gradient is a mixture of two or more colors. This blend of colors adds depth to the design.
Types of color gradient are
- Linear: The color blends in a straight from starting to ending point
- Radial: The color transitions from starting point to ending a circular pattern.
- Angle: It glides counterclockwise around starting point.
- Diamond: It makes a diamond shape from starting point and its ending point is one corner of diamond.
- Reflected: In this color gradient type symmetric linear gradient gets mirrored on either side of the starting point. This type of color gradient can be used to depict a lead pipe.
Answer:
0.087976 Nm
Explanation:
The magnetic torque (τ) on a current-carrying loop in a magnetic field is given by;
τ = NIAB sinθ --------- (i)
Where;
N = number of turns of the loop
I = current in the loop
A = area of each of the turns
B = magnetic field
θ = angle the loop makes with the magnetic field
<em>From the question;</em>
N = 200
I = 4.0A
B = 0.70T
θ = 30°
A = π d² / 4 [d = diameter of the coil = 2.0cm = 0.02m]
A = π x 0.02² / 4 = 0.0003142m² [taking π = 3.142]
<em>Substitute these values into equation (i) as follows;</em>
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70 sin30°
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70 x 0.5
τ = 200 x 4.0 x 0.0003142 x 0.70
τ = 0.087976 Nm
Therefore, the torque on the coil is 0.087976 Nm