Vf= 60m/s
vs = 15m/s
t=20s
a = vf-vs/t
a = 45m/s / 20s
a = 2,25 m/s²
S = vs *t + 1/2 a*t²
S = 15 m/s*20s +1/2 * 2,25m/s² * 400 s²
S = 300m + 450m
S = 750m
v average = 750m/20s
v average = 37,5 m/s
Answer:
there will be a heat flow from water to the metal ball...
Answer:
-10.9 rad/s²
Explanation:
ω² = ω₀² + 2α(θ - θ₀)
Given:
ω = 13.5 rad/s
ω₀ = 22.0 rad/s
θ - θ₀ = 13.8 rad
(13.5)² = (22.0)² + 2α (13.8)
α = -10.9 rad/s²
Answer:
A. plot an H-R diagram for the stars in the cluster.
Explanation:
A star cluster can be defined as a constellation of stars, due to gravitational force, which has the same origin.
The astronomy student would have to plot an H-R diagram for the stars in the cluster and determine the age of the cluster by observing the turn-off point. The turn-off is majorly as a result of gradual depletion of the source of energy of the star. Thus, it projects off the constellation.