Answer:
F = - 50 N
Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.
Explanation:
The magnitude of the resultant force is always equal to the sum of all forces. While, the direction of resultant force will be equal to the direction of the force with greater magnitude:

considering right direction to be positive:
F₁ = Force applied on right rope = 150 N
F₂ = Force applied on left rope = 200 N
Therefore, the resultant force can be found by using these values in equation:

<u>F = - 50 N</u>
<u>Hence, the magnitude of resultant force is 50 N and its direction is leftwards.</u>
Simply subtract the two velocities and divide by 8.1,

~~
I hope that helps you out!!
Any more questions, please feel free to ask me and I will gladly help you out!!
~Zoey
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The velocity is
in positive x -direction
The speed is 
Explanation:
From the question we are told that
The distance from the house to truck is D = 20 m
The distance traveled back to retrieve wind-blown hat is d = 15
The distance from the wind-blown hat position too the truck is k = 20 m
The total time taken is t = 75 s
Generally when calculating the displacement the Justin's backward movement to collect his wind - blown hat is taken as negative
Generally Justin's displacement is mathematically represented as

=> 
Generally the average velocity is mathematically represented as

=> 
=>
Generally the distance covered by Justin is mathematically represented as

=> 
=> 
Generally Justin's average speed over a 75 s period is mathematically represented as

=> 
=> 
Answer:
Inner radius = 2 mm
Explanation:
In a coaxial cable, series inductance per unit length is given by the formula;
L' = (µ/(2π))•ln(R/r)
Where R is outer radius and r is inner radius.
We are given;
L' = 50 nH/m = 50 × 10^(-9) H/m
R = 2.6mm = 2.6 × 10^(-3) m
Meanwhile µ is magnetic constant and has a value of µ = µ_o = 4π × 10^(−7) H/m
Plugging in the relevant values, we have;
50 × 10^(-9) = (4π × 10^(−7))/(2π)) × ln(2.6 × 10^(-3)/r)
Rearranging, we have;
(50 × 10^(-9))/(2 × 10^(−7)) = ln((2.6 × 10^(-3))/r)
0.25 = ln((2.6 × 10^(-3))/r)
So,
e^(0.25) = (2.6 × 10^(-3))/r)
1.284 = (2.6 × 10^(-3))/r)
Cross multiply to give;
r = (2.6 × 10^(-3))/1.284)
r = 0.002 m or 2 mm
Answer:
The answer is 91.18 Nm
Explanation:
Solution
Recall that
The length of the rod = 4.99 m
∅ = 26°
Force = 62.5N
Now,
T = r * F
The direction of the torque will be in horizontally northward
The torque magnitude is T =r F sin θ
where ∅ will be the angle between r + F θ= 163°
Therefore,
T = 4.99 * 62.5 * sin 163
T =91.18 Nm