Answer:
5.5 × 10^14 Hz or s^-1
no orange light has less frequency so no photoelectric effect
Explanation:
hf = hf0 + K.E
HERE h is Planck 's constant having value 6.63 × 10 ^-34 J s
f is frequency of incident photon and f0 is threshold frequency
hf0 = hf- k.E
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 6.63 × 10 ^-34× 6.66 × 10^14 - 7.74× 10^-20
6.63 × 10 ^-34 × f0 = 3.64158×10^-19
f0 = 3.64158×10^-19/ 6.63 × 10 ^-34
f0 = 5.4925 × 10^14
f0 =5.5 × 10^14 Hz or s^-1
frequency of orange light is 4.82 × 10^14 Hz which is less than threshold frequency hence photo electric effect will not be observed for orange light
Using the given formula with v0=56 ft/s and h=40 ft
h = -16t2 + v0t
40 = -16t2 + 56t
16t2 - 56t + 40 = 0
Solving the quadratic equation:
t= (-b+/-(b^2-4ac)^1/2)/2a = (56+/-((-56)^2-4*16*40)^1/2)/2*16 = (56 +/- 24) / 32
We have two possible solutions
t1 = (56+24)/32 = 2.5
t2 = (56-24)/32 = 1
So initially the ball reach a height of 40 ft in 1 second.
Magnet moving left to right
Answer:
B) form a straight line with the Moon in the middle.
Explanation:
- For the occurrence of a solar eclipse the earth and the moon and the sun must be in a straight line and moon should be in center of the earth so that it completely blocks the rays of the sun and the shadow falls on earth and the sun appears to form a ring and thus the eclipse takes place.
Answer:
e*P_s = 11 W
Explanation:
Given:
- e*P = 1.0 KW
- r_s = 9.5*r_e
- e is the efficiency of the panels
Find:
What power would the solar cell produce if the spacecraft were in orbit around Saturn
Solution:
- We use the relation between the intensity I and distance of light:
I_1 / I_2 = ( r_2 / r_1 ) ^2
- The intensity of sun light at Saturn's orbit can be expressed as:
I_s = I_e * ( r_e / r_s ) ^2
I_s = ( 1.0 KW / e*a) * ( 1 / 9.5 )^2
I_s = 11 W / e*a
- We know that P = I*a, hence we have:
P_s = I_s*a
P_s = 11 W / e
Hence, e*P_s = 11 W