Answer:
Position of object is;
s(t) = 4t³/3 + 3t + 1
Explanation:
We are told that the velocity has an expression;
v(t) = 3.00 m/s + ( 4.00 m/s³)t²
Now, to get the expression for the position(s(t)) of the object, we have to integrate the velocity expression. Thus;
s(t) = ∫3 + 4t²
s(t) = 3t + 4t³/3 + c
Now, we were told that at x = 1.00 m, time t = 0.000 s
Thus, plugging the values in;
1 = 3(0) + 4(0³/3) + c
c = 1
Thus,the expression for the position of the object is;
s(t) = 4t³/3 + 3t + 1
Kinetic, potential because, at the top of the ramp it’s going faster. Potential at the bottom of the ramp is potential because, it’s not doing any motion.
Answer:
A) 200 j
B) 0 J
C) -100 J
D) -300 J
Explanation:
We know that change in potential energy is given as

where, mg is weight
yf and yi final and initial position
mg = 10 N
yf = 0 m
yi = 20 m

B) mg = 10 N
yf = 20 m
yi = 20 m

c) before fall from the drone
U = mgh
h = yf - yi = 20 - 30 = -10 m

D) point has 0 potential energy
mg = 10 N
h = yf -yi = 0 -30 = - 30 m

Answer: a stone thrown into a lake
Explanation:
The option that exhibits parabolic motion is a stone that is thrown into a lake.
Projectile motion is a form of motion that is seen when a particular object is thrown towards the surface fo the Earth. Such objects are acted upon by gravity.
Emissivityis a measure of how much thermal radiation a body emits to its environment. On the other hand we have that reflectivity is a measure of how much is reflected, and transmissivity is a measure of how much passes through the object. If a body is required to be ideally reflective to its maximum efficiency, the body should NOT have the property of transmissivity or emissivity. Therefore it should be 0 its emittivity.
Correct answer would be A : ZERO.