Answer
Hi,
correct answer is {D} 3.5 m/s²
Explanation
Acceleration is the rate of change of velocity with time. Acceleration can occur when a moving body is speeding up, slowing down or changing direction.
Acceleration is calculated by the equation =change in velocity/change in time
a= {velocity final-velocity initial}/(change in time)
a=v-u/Δt
The units for acceleration is meters per second square m/s²
In this example, initial velocity =2.0m/s⇒u
Final velocity=44.0m/s⇒v
Time taken for change in velocity=12 s⇒Δt
a= (44-2)/12 = 42/12
3.5 m/s²
Best Wishes!
Complete Question:
A beam of white light is incident on the surface of a diamond at an angle
, since the index of refraction depends on the light's wavelength, the different colors that comprise white light will spread out as they pass through the diamond. For example, the indices of refraction in diamond are
for red light and
for blue light. Thus, blue light and red light are refracted at different angles inside the diamond. The surrounding air has
.
Now consider θc, the angle at which the blue refracted ray hits the bottom surface of the diamond. If θc is larger than the critical angle θcrit, the light will not be refracted out into the air, but instead it will be totally internally reflected back into the diamond. Find θcrit. Express your answer in degrees to four significant figures.
Answer:

Explanation:
Only the blue refracted ray is related to the critical angle in this question


The relationship between the critical angle(
),
and
can be given as 

Answer:
The energy of the system is 15 J.
Explanation:
Given that,
Energy E = 2.5 J
Amplitude = 10 cm
We need to calculate the spring constant
Using formula of mechanical energy of the system

Put the value into the formula



If the block is replaced by a block with twice the mass of the original block
Amplitude = 6 cm
We need to calculate the energy
Using formula of mechanical energy

Put the value into the formula


Hence, The energy of the system is 15 J.
Answer:
W= -2.5 (p₁*0.0012) joules
Explanation:
Given that p₀= initial pressure, p₁=final pressure, Vi= initial volume=0 and Vf=final volume= 6/5 liters where p₁=p₀ then
In adiabatic compression, work done by mixture during compression is
W=
where f= final volume and i =initial volume, p=pressure
p can be written as p=K/V^γ where K=p₀Vi^γ =p₁Vf^γ
W= 
W= K/1-γ ( 1/Vf^γ-1 - 1/Vi^γ-1)
W=1/1-γ (p₁Vf-p₀Vi)
W= 1/1-1.40 (p₁*6/5 -p₀*0)
W= -2.5 (p₁*6/5*0.001) changing liters to m³
W= -2.5 (p₁*0.0012) joules