Answer:
X= 700 Joules
Explanation:
The question asked about the efficiency of the work done.
The formula for efficiency is: Efficiency = (Useful output / input work) * 100%
The useful output given in the question is 140J, the question asked for input work. Let X be the input work. It is also given that the efficiency is 20%.
Using the formula of efficiency,
20 = (140/X) * 100
So, we simply solve the above equation.
X= 140*100/20
X= 700 Joules
Answer:
(a): The frequency of the waves is f= 0.16 Hz
Explanation:
T/4= 1.5 s
T= 6 sec
f= 1/T
f= 0.16 Hz (a)
Given
Weight of the block A, Wa = 20 lb, weight of block B Wb = 50 lb. Applied
force to block A, P = 6lb, coefficient of static friction µs = 0.4, coefficient
of kinetic friction µk = 0.3. If a force P
is applied to the body, no relative motion will take place until the applied
force is equal to the force of friction Ff, which is acting opposite to the
direction of motion. Magnitude of static force of friction between block A and
block B, Fs = µsN, where N is
reaction force acting on block A. Now, resolve the forces Fx = max. P = (mA +
mB)a,
6 = (20 / 32.2 + 50 / 32.2)a
2.173a = 6
A = 2.76 ft/s^2
To check slipping occurs between block A and block B, consider block A:
P – Ff = mAaA
6 – Ff = 1.71
Ff = 4.29 lb
And also,
N = wA. We know static friction,
Fs = µsN
Fs = 0.4 x 20
Fs = 8lb
Frictional force is less than static friction. Ff < Fs
<span>Therefors, acceleration of block A, aA = 2.76 ft/s^2, acceleration of
block B aB = 2.76 ft/s^2</span>
Option (A) is correct.
A noble gas is different from other elements because its highest electron energy level is completely filled.The examples of noble gases are helium, neon, Argon , krypton,Xenon , radon.
All the noble gases have completely filled outermost shell. for example, Helium has two electrons and both of them are present in first shell. Neon has 10 electrons, so its electronic configuration is 2,8.It has two electrons in the first shell and eight electrons in the second shell. Thus the outermost shell of both Helium and Neon is completely filled.
This property of having completely filled outermost shells makes noble gases different from the rest of the elements.These noble gases are very less reactive .
The elastic potential energy increases by a factor of 9
Explanation:
The elastic potential energy of a bowstring is given by
(1)
where
k is the spring constant
x is the elongation of the bowstring
Hooke's law states the relationship between the force applied and the elongation of an elastic object:

where
F is the force applied
x is the elongation
We can rewrite it as

And substituting into (1),

In this problem, the force applied to the bowstring is tripled,
F' = 3F
So the final elastic potential energy is:

So, the elastic potential energy increases by a factor of 9.
Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly