Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K
Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
the electric force decreases because the distance has an indirect relationship to the force
Explanation:
The electric force between two objects is given by

where
k is the Coulomb's constant
q1 and q2 are the charges of the two objects
r is the distance between the two objects
As we can see from the formula, the magnitude of the force is inversely proportional to the square of the distance: so, when the distance between the object increases, the magnitude of the force decreases.
I know you are Indian by your question, HC Verma class 9 or 11 !!
if you got any problem, comment !!