Answer:
|v| = 8.7 cm/s
Explanation:
given:
mass m = 4 kg
spring constant k = 1 N/cm = 100 N/m
at time t = 0:
amplitude A = 0.02m
unknown: velocity v at position y = 0.01 m

1. Finding Ф from the initial conditions:

2. Finding time t at position y = 1 cm:

3. Find velocity v at time t from equation 2:

The molar latent enthalpy of boiling of iron at 3330 K is ΔH = 342
10^3 J.
<u>Explanation:</u>
Molar enthalpy of fusion is the amount of energy needed to change one mole of a substance from the solid phase to the liquid phase at constant temperature and pressure.
d ln p = (ΔH / RT^2) dt
(1/p) dp = (ΔH / RT^2) dt
dp / dt = p (ΔH / RT^2) = 3.72
10^-3
(p) (ΔH) / (8.31) (3330)^2 = 3.72
10^-3
ΔH = 342
10^3 J.
Answer: Neither Sandra nor Marissa will be in her THR zone.
Explanation:
1) Actual pulse of both Sandra and Marissa : 144 bpm
2) Decrease of 20 bpm ⇒ 144 bpm - 20 bpm = 124 bpm
3) Sandra's TRH is in the range 135 - 172 bpm.
Since 124 < 135, she will be below the range.
4) Marissa's TRH range is 143 - 176 bpm.
Since, 124 < 143, she is below the range
In conlusion, neither Sandra nor Marissa will be in her THR zone.
Based on the given values above, in order for us to get the answer, we need to convert the units first. So in 1 kilogram, there is 1,000,000 micrograms. In this case, 1.6 kilograms is 1,600,000 micrograms. For the week to seconds, 1 week is equivalent to 604,800 seconds. Therefore, 1,600,000 micrograms/604,800 seconds. So we are going to simplify this. So it would be 2.65<span>µg/s. Hope this answers your question.</span>
Answer: 0.24g/ml
Explanation:
Given that:
Volume of water displaced = 23.5 ml
Mass of cork = 5.7 g
Density of the cork = ?
Recall that density is obtained by dividing the mass of a substance by the volume of water displaced.
i.e Density = Mass/volume
Density = 5.7g /23.5ml
Density = 0.24g/ml
Thus, the density of the piece of cork is 0.24g/ml