Answer:
Explanation:
Mutual inductance is equal to magnetic flux induced in the secondary coli due to unit current in the primary coil .
magnetic field in a torroid B = μ₀ n I , n is number of turns per unit length and I is current .
B = 4π x 10⁻⁷ x (1000 / 2π x .16 )x 1 ( current = 1 A)
flux in the secondary coil
= B x area of face of coil x no of turns of secondary
= 4π x 10⁻⁷ x (1000 /2π x .16 ) .25 x 10⁻⁴ x 750
= 2 x 1000 x .25 x( 750 /.16) x 10⁻¹¹
2343.75 x 10⁻⁸
= 23.43 x 0⁻⁶ H.
.
<h2>
Answer:</h2><h2>
The acceleration of the meteoroid due to the gravitational force exerted by the planet = 12.12 m/
</h2>
Explanation:
A meteoroid is in a circular orbit 600 km above the surface of a distant planet.
Mass of the planet = mass of earth = 5.972 x
Kg
Radius of the earth = 90% of earth radius = 90% 6370 = 5733 km
The acceleration of the meteoroid due to the gravitational force exerted by the planet = ?
By formula, g = 
where g is the acceleration due to the gravity
G is the universal gravitational constant = 6.67 x

M is the mass of the planet
r is the radius of the planet
Substituting the values, we get
g = 
g = 12.12 m/
The acceleration of the meteoroid due to the gravitational force exerted by the planet = 12.12 m/
At maximum height, initial velocity

Here, h is maximum height and g is acceleration due to gravity.
According to above relation, the vertical height does not depend on the mass of body it depend only upon the initial velocity.
Therefore, the 20 kg rock reach the same height as 10 kg rock.
Answer:
Speed of car is 20.83 m/s
Speed of car is 75 km/h
Explanation:
Distance the car travels is 150 km
SI unit of distance is meters

Time the car travels for is 7200 seconds which is SI units.

Speed of car is 20.83 m/s
Let us find the speed in km/h


Speed of car is 75 km/h