Answer:
The magnitude of the resultant acceleration is 2.2 
Explanation:
Mass (m) of the sailboat = 2000 kg
Force acting on the sailboat due to ocean tide is
= 3000N
Eastwards means takes place along the positive x direction
Then
= 3000N and
= 0
Wind Force acting on the Sailboat is
= 6000N directed towards the northwest that means at an angle 45 degree above the negative x axis
Then
= -(6000N) cos 45 degree = -4242.6 N
= (6000N) cos 45 degree = 4242.6 N
Hence , the net force acting on the sailboat in x direction is

= - 3000 N + 4242.6 N
= - 3000 N +4242.6 N
= 1242.6N
Net Force acting on the sailboat in y direction is

= 0+ 4242.6N
= 4242.6N
The magnitude of the resultant force =
Using pythagorean theorm of 1243 N and 4243 N



4420.8 N
F = ma


=2.2 
Answer:
velocity = 472 m/s
velocity = 52.4 m/s
Explanation:
given data
steady rate = 0.750 m³/s
diameter = 4.50 cm
solution
we use here flow rate formula that is
flow rate = Area × velocity .............1
0.750 =
× (4.50×
)² × velocity
solve it we get
velocity = 472 m/s
and
when it 3 time diameter
put valuer in equation 1
0.750 =
× 3 × (4.50×
)² × velocity
velocity = 52.4 m/s
Answer: the pair of sunglasses
Explanation:
A good pair of sunglasses are composed of abosorbent lenses that filter the sunlight that affects the eyes retina, especially ultraviolet (UV). So, these sunglasses are used to reduce the amount of light or radiant energy transmitted.
On the other hand, normal reading glasses (in which the lens glass has not been treated to filter ultraviolet sunlight) will let UV rays pass through.
Therefore, if both glasses are exposed to sunlight, the sunglasses are expected to be warmer by absorbing that radiant energy and preventing it from reaching the eyes.
Answer:
A. the wave speed v and Wavelength
Explanation:
Given that
Mass density per unit length=μ
Frequency = f
The velocity V given as


T=Tension
V=Velocity
V= f λ
λ=Wavelength
Therefore to find the tension ,only wavelength and speed is required.
The answer is A.
Answer:3.95 m/s
Explanation:
Given
mass of object 

radius of circle
initial Position 
angular displacement 
8.95 radian can be written as

i.e. Particle is at first quadrant with 

(c)velocity is 
