Answer:
Length of copper wire, l = 785 meters
Explanation:
Given that,
Resistance of the copper wire, R = 0.172 ohms
Area of cross section, 
Resistivity of copper, 
The resistance of a wire is given by :



l = 785 meters
So, the length of the copper wire is 785 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
<h2>
The magnitude of force F is 18N</h2>
Explanation:
The magnitude of the force in the set up can be solved for using the principle of moment. According to the principle, the sum of clockwise moment is equal to the sum of anticlockwise moments.
Moment = Force * perpendicular distance
Clockwise moments;
The force that acts clockwise is the unknown Force F and 4N force. If the beam rests on a pivot 60 cm from end X and a Force F acts on the beam 80 cm from end X, the perpendicular distance of the force F from the pivot is 80-60 = 20cm and the perpendicular distance of the 4N force from the pivot is 60-50 = 10cm
Moment of force F about the pivot = F * 20
Moment of 4N force about the pivot = 4*10 = 40Nm
Sum of clockwise moment = 40+20F...(1)
Anticlockwise moment;
The 8N will act anticlockwisely about the pivot.
The distance between the 8N force and the pivot is 60-10 = 50cm
Moment of the 8N force = 8*50
=400Nm...(1)
Equating 1 and 2 we have;
40+20F = 400
20F = 400-40
20F = 360
F = 18N
The magnitude of force F is 18N
At a point on the streamline, Bernoulli's equation is
p/ρ + v²/(2g) = constant
where
p = pressure
v = velocity
ρ = density of air, 0.075 lb/ft³ (standard conditions)
g = 32 ft/s²
Point 1:
p₁ = 2.0 lb/in² = 2*144 = 288 lb/ft²
v₁ = 150 ft/s
Point 2 (stagnation):
At the stagnation point, the velocity is zero.
The density remains constant.
Let p₂ = pressure at the stagnation point.
Then,
p₂ = ρ(p₁/ρ + v₁²/(2g))
p₂ = (288 lb/ft²) + [(0.075 lb/ft³)*(150 ft/s)²]/[2*(32 ft/s²)
= 314.37 lb/ft²
= 314.37/144 = 2.18 lb/in²
Answer: 2.2 psi
Answer:
14.4 m/s
Explanation:
mass of Anna (Ma) = 68 kg
speed of Anna (Va) = 17 m/s
mass of SandraDay (Ms) = 76 kg
speed of SandraDay (Vs) = 12 m/s
We can find their speed (V) immediately after collision from the conservation of momentum where
(Ma x Va) + (Ms + Vs) = (Ma + Ms) x V
where V = speed immediately after collision
(68 x 17) + (76 + 12) = (68 + 76) x V
2068 = 144 V
V = 2068 / 144 = 14.4 m/s