From the starting depth to the surface, the vertical distance is 35 ft.
From the surface to the peak of the jump, the vertical distance is 27 ft.
From the peak of the jump to the surface, the vertical distance is 27 ft.
From the surface to the ending depth, the vertical distance is 18 ft.
Then the total vertical distance is ...
35 ft + 27 ft + 27 ft + 18 ft = 107 ft
Answer:
Check the explanation
Explanation:
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
The image is virtual
The image is upright
given
R = 1.5 cm
object distance, u = 1.1 cm
focal length of the ball, f = -R/2
= -1.5/2
= -0.75 cm
let v is the image distance
use, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-0.75) - 1/(1.1)
v = -0.446 cm <<<<<---------------Answer
magnification, m = -v/u
= -(-0.446)/1.1
= 0.405 <<<<<<<<<---------------Answer
Kindly check the diagram in the attached image below.
I would say unlimited polarity because the compass’s needle is always attracted to Earth’s north pole.
Good luck to you!
Answer:

Explanation:
Let m is the mass of both cars. The first car is moving with speed v and the other car is moving with speed 2v. The only force acting on both cars is the centripetal force.
For faster car on the road,

v = 2v

..........(1)
For the slower car on the road,
............(2)
Equation (1) becomes,


So, the frictional force required to keep the slower car on the road without skidding is one fourth of the faster car.
Answer:8.3m/sec 30 sec,
Explanation:
A student practicing for a track meet, ran 250 m in 30 sec. a. What was her average speed? 250 m = 8.3 m/sec 30 sec.