Answer:
a. 2 Hz b. 0.5 cycles c . 0 V
Explanation:
a. What is period of armature?
Since it takes the armature 30 seconds to complete 60 cycles, and frequency f = number of cycles/ time = 60 cycles/ 30 s = 2 cycles/ s = 2 Hz
b. How many cycles are completed in T/2 sec?
The period, T = 1/f = 1/2 Hz = 0.5 s.
So, it takes 0.5 s to complete 1 cycles. At t = T/2 = 0.5/2 = 0.25 s,
Since it takes 0.5 s to complete 1 cycle, then the number of cycles it completes in 0.25 s is 0.25/0.5 = 0.5 cycles.
c. What is the maximum emf produced when the armature completes 180° rotation?
Since the emf E = E₀sinθ and when θ = 180°, sinθ = sin180° = 0
E = E₀ × 0 = 0
E = 0
So, at 180° rotation, the maximum emf produced is 0 V.
Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s
Answer:
People can capture geothermal energy through: Geothermal power plants, which use heat from deep inside the Earth to generate steam to make electricity. Geothermal heat pumps, which tap into heat close to the Earth's surface to heat water or provide heat for buildings
When the weather is cold, the water or refrigerant heats up as it travels through the part of the loop that's buried underground. Once it gets back above ground, the warmed water or refrigerant transfers heat into the building. The water or refrigerant cools down after its heat is transferred.
Answer:
When the speed of the bottle is 2 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.10</u> m.
When the speed of the bottle is 3 m/s, the average maximum height of the beanbag is<u> 0.43</u> m.
When the speed of the bottle is 4 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>0.87</u> m.
When the speed of the bottle is 5 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.25</u> m.
When the speed of the bottle is 6 m/s, the average maximum height of the beanbag is <u>1.86</u> m.
Sorry for not answering early on! If anyone in the future needs help, I got these answers from 2020 egenuity, though I can't post the picture for proof. Stay Safe!
The turns ratio is the factor that determines voltage andcurrent. In order to have the same current across the resistorin the primary as the resistor in the secondary, then:--N(p) = Primary turnsN(s) = Secondary turnsR(2) = Primary resistorR(1) = Secondary resistor--R(2)/R(1) = N(p)/N(s)R(2) = R(1)*(N(p)/N(s))--If arbitrary values are plugged in, you will see that this step up transformer will require 2x the resistance required in the secondary, R(1), to obtain the same current. Thus R(2) will be 1/2 the value of R(1). This is due to the stepped up voltage in the secondary.