Answer:
Fc = 7.14N
Explanation:
First of all, let's convert everything to the same unit system:
m = 0.0031kg R = 13.1cm * 1m / 100cm = 0.131m
ω = 50000 rev/min * 1rev /( 2π rad ) * 1min / 60s = 132.63 rad/s
Now we can calculate centripetal force as:

Replacing the values we get the answer:
Fc = 7.14N
Answer:
A) T1 = 566 k = 293°C
B) T2 = 1132 k = 859°C
Explanation:
A)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is givwn by the formula:
K.E = (3/2)KT
where,
K.E = Average Kinetic Energy
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
At 10°C:
K.E = K10
T = 10°C + 273 = 283 K
Therefore,
K10 = (3/2)(K)(283)
FOR TWICE VALUE OF K10:
T = T1
Therefore,
2 K10 = (3/2)(K)(T1)
using the value of K10:
2(3/2)(K)(283) = (3/2)(K)(T1)
<u>T1 = 566 k = 293°C</u>
<u></u>
B)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is given by the formula:
K.E = (3/2)KT
but K.E is also given by:
K.E = (1/2)(m)(vrms)²
Therefore,
(3/2)KT = (1/2)(m)(vrms)²
vrms = √(3KT/m)
where,
vrms = Root Mean Square Velocity of Molecule
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
m = mass
At
T = 10°C + 273 = 283 K
vrms = √[3K(283)/m]
FOR TWICE VALUE OF vrms:
T = T2
Therefore,
2 vrms = √(3KT2/m)
using the value of vrms:
2√[3K(283)/m] = √(3KT2/m)
2√283 = √T2
Squaring on both sides:
(4)(283) = T2
<u>T2 = 1132 k = 859°C</u>
Answer:
90.9 seconds
Explanation:
m = Mass of liquid = Volume×Density
c = Specific heat
= Change in temperature
t = Time taken
Room temperature = 75 °F
Converting to Celsius

Heat required to raise the temperature of water

Power

Efficiency of the plate

Heat required to raise the temperature of water


Time taken to heat the aceton is 90.9 seconds
The acceleration is the change of speed/velocity over time. Thus to calculate this you do (V1-V2)/T or (11.2-9.6)/4 or 0.4 m/s^2
The internal energy of the system is characterized by the equation U = Q + W where U is the internal energy, Q is the heat and W is work. You are given 2,380 J of energy to do work as 12,900 J of heat so add up. The internal energy is 15,280J.