Answer:
Explanation:
The speed of the water in the large section of the pipe is not stated
so i will assume 36m/s
(if its not the said speed, input the figure of your speed and you get it right)
Continuity equation is applicable for ideal, incompressible liquids
Q the flux of water that is Av with A the cross section area and v the velocity,
so,


the diameter decreases 86% so


Thus, speed in smaller section is 48.6 m/s
Models show how the atoms in a compound are connected.
Answer:
Explanation:
a ) No of turns per metre
n = 450 / .35
= 1285.71
Magnetic field inside the solenoid
B = μ₀ n I
Where I is current
B = 4π x 10⁻⁷ x 1285.71 x 1.75
= 28.26 x 10⁻⁴ T
This is the uniform magnetic field inside the solenoid.
b )
Magnetic field around a very long wire at a distance d is given by the expression
B = ( μ₀ /4π ) X 2I / d
= 10⁻⁷ x 2 x ( 1.75 / .01 )
= .35 x 10⁻⁴ T
In the second case magnetic field is much less. It is due to the fact that in the solenoid magnetic field gets multiplied due to increase in the number of turns. In straight coil this does not happen .
Answer:
a) a= 8.33 m/s², T = 12.495 N
, b) a = 2.45 m / s²
Explanation:
a) this is an exercise of Newton's second law. As the upper load is secured by a cable, it cannot be moved, so the lower load is determined by the maximum acceleration.
We apply Newton's second law to the lower charge
fr₁ + fr₂ = ma
The equation for the force of friction is
fr = μ N
Y Axis
N - W₁ –W₂ = 0
N = W₁ + W₂
N = (m₁ + m₂) g
Since the beams are the same, it has the same mass
N = 2 m g
We replace
μ₁ 2mg + μ₂ mg = m a
a = (2μ₁ + μ₂) g
a = (2 0.30 + 0.25) 9.8
a= 8.33 m/s²
Let's look for cable tension with beam 2
T = m₂ a
T = 1500 8.33
T = 12.495 N
b) For maximum deceleration the cable loses tension (T = 0 N), so as this beam has less friction is the one that will move first, we are assuming that the rope is horizontal
fr = m₂ a₂
N- w₂ = 0
N = W₂ = mg
μ₂ mg = m a₂
a = μ₂ g
a = 0.25 9.8
a = 2.45 m / s²
<span>None of the choices makes a correct statement. The third choice is close,
but misleading.
The pencil appears broken because light bends away from a straight line
when it crosses the boundary between air and water.</span>