Explanation:
(a) Displacement of an object is the shortest path covered by it.
In this problem, a student is biking to school. She travels 0.7 km north, then realizes something has fallen out of her bag. She travels 0.3 km south to retrieve her item. She then travels 0.4 mi north to arrive at school.
0.4 miles = 0.64 km
displacement = 0.7-0.3+0.64 = 1.04 km
(b) Average velocity = total displacement/total time
t = 15 min = 0.25 hour

Hence, this is the required solution.
Answer:
x2 = 0.99
Explanation:
from superheated water table
at pressure p1 = 0.6MPa and temperature 200 degree celcius
h1 = 2850.6 kJ/kg
From energy equation we have following relation



![2850.6 + [\frac{50^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}] = h2 +[ \frac{600^2}{2} * \frac{1 kJ/kg}{1000 m^2/S^2}]](https://tex.z-dn.net/?f=2850.6%20%2B%20%5B%5Cfrac%7B50%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D%20%3D%20h2%20%2B%5B%20%5Cfrac%7B600%5E2%7D%7B2%7D%20%2A%20%5Cfrac%7B1%20kJ%2Fkg%7D%7B1000%20m%5E2%2FS%5E2%7D%5D)
h2 = 2671.85 kJ/kg
from superheated water table
at pressure p2 = 0.15MPa
specific enthalpy of fluid hf = 467.13 kJ/kg
enthalpy change hfg = 2226.0 kJ/kg
specific enthalpy of the saturated gas hg = 2693.1 kJ/kg
as it can be seen from above value hf>h2>hg, so phase 2 is two phase region. so we have
quality of steam x2
h2 = hf + x2(hfg)
2671.85 = 467.13 +x2*2226.0
x2 = 0.99
Answer:
a. directive zoning
Explanation:
Directive zoning is an instrument used in master plans, whereby the city is divided into areas on which differentiated land use and land use guidelines apply, especially urban indexes. Directive zoning acts primarily by controlling two main elements: the use and size (or size) of lots and buildings. It is therefore assumed that the end result achieved through individual actions is in line with the municipality's objectives, which include proportionality between occupation and infrastructure, the need to protect fragile areas and / or cultural interest, the harmony from the volumetric point of view, etc.
Answer:
W= -2.5 (p₁*0.0012) joules
Explanation:
Given that p₀= initial pressure, p₁=final pressure, Vi= initial volume=0 and Vf=final volume= 6/5 liters where p₁=p₀ then
In adiabatic compression, work done by mixture during compression is
W=
where f= final volume and i =initial volume, p=pressure
p can be written as p=K/V^γ where K=p₀Vi^γ =p₁Vf^γ
W= 
W= K/1-γ ( 1/Vf^γ-1 - 1/Vi^γ-1)
W=1/1-γ (p₁Vf-p₀Vi)
W= 1/1-1.40 (p₁*6/5 -p₀*0)
W= -2.5 (p₁*6/5*0.001) changing liters to m³
W= -2.5 (p₁*0.0012) joules
Answer:
8N and 32N
Explanation:
Given that a light board, 10 m long, is supported by two sawhorses, one at one edge of the board and a second at the midpoint. A small 40-N weight is placed between the two sawhorses, 3.0 m from the edge and 2.0 m from the center.
To calculate the forces that are exerted by the sawhorses on the board, we must consider the equilibrium of forces acting on the board.
Let the two upward forces produce by the saw horses be P1 and P2
Assuming that the weight is negligible
Sum of the upward forces = sum of the downward forces.
P1 + P2 = 40 ....... (1)
Also, the sum of the clockwise moment = sum of the anticlockwise moments.
Let's assume that the board is uniform. The weight will act at the centre.
Taking moment at the centre:
P1 × 5 + 40 × 2 = 0
P1 = 40 / 5
P1 = 8N
Substitute P1 into equation 1
8 + P2 = 40
P2 = 40 - 8
P2 = 32N