Explanation:
Given that,
Force with which a child hits a ball is 350 N
Time of contact is 0.12 s
We need to find the impulse received by the ball. The impulse delivered is given by :

So, the impulse is 42 N-m..
We know that he change in momentum is also equal to the impulse delivered.
So, impulse = 42 N-m and change in momentum =42 N-m.
Answer:
72.98 km
Explanation:
Her displacement is simply the distance from her final position to her initial position.
Now, I've drawn and attached a triangle diagram to depict this her movement.
Point O is her initial starting point.
Point A is the first point she gets to after travelling north while point B is the final point after travelling north east.
From the triangle, the displacement will be the distance OB which is denoted by x and can be solved from cosine rule.
Thus;
x² = 62² + 26² - 2(62 × 26)cos 120
x² = 4520 + 806
x² = 5326
x = √5326
x = 72.98 km
Answer:
When a an object is been rotated its resistance capacity to that rotational force is know as rotational inertia and this mathematically given as

Where m is the mass
r is the rotation radius
For the spinning of the lamp as a baton to work the location of the center of mass of the floor lamp needs to be located
This is more likely to be located closer to base of the lamp as compared to the top, so success of spinning a floor lamp like a baton is highly likely if the lamp is grabbed closer to the base because that is where the position of its center of mass is likely to be.
Explanation:
Incomplete question.The complete question is here
Determine the torque applied to the shaft of a car that transmits 225 hp and rotates at a rate of 3000 rpm.
Answer:
Torque=0.51 Btu
Explanation:
Given Data
Power=225 hp
Revolutions =3000 rpm
To find
T( torque )=?
Solution
As

As force moves an object through a distance, work is done on the object. Likewise, when a torque rotates an object through an angle, work is done.
So

Answer:
Explanation:
Given
Original Frequency 
apparent Frequency 
There is change in frequency whenever source move relative to the observer.
From Doppler effect we can write as

where
apparent frequency
v=velocity of sound in the given media
velocity of source
velocity of observer
here 




i.e.fork acquired a velocity of 
distance traveled by fork is given by

where v=final velocity
u=initial velocity
a=acceleration
s=displacement


