Answer:
A title
Explanation:
Because this is middle school.
Answer:

Explanation:
First calculate the mass of the asteroid. To do so, you need to find the volume and know the density of iron.
If r = d/2 = 645ft, then:


So


Once you know both masses, you can calculate the force using Newton's universal law of gravitation:

Where G is the gravitational constant:


Answer:
t ’=
, v_r = 1 m/s t ’= 547.19 s
Explanation:
This is a relative velocity exercise in a dimesion, since the river and the boat are going in the same direction.
By the time the boat goes up the river
v_b - v_r = d / t
By the time the boat goes down the river
v_b + v_r = d '/ t'
let's subtract the equations
2 v_r = d ’/ t’ - d / t
d ’/ t’ = 2v_r + d / t
In the exercise they tell us
d = 1.22 +1.45 = 2.67 km= 2.67 10³ m
d ’= 1.45 km= 1.45 1.³ m
at time t = 69.1 min (60 s / 1min) = 4146 s
the speed of river is v_r
t ’=
t ’=
In order to complete the calculation, we must assume a river speed
v_r = 1 m / s
let's calculate
t ’=
t ’= 547.19 s
Answer:
v₂ = 2.568 m/s
Explanation:
given,
mass of Corey = 95 Kg
reading of sale for first 3 s when elevator start to move = 850 N
scale reading for the next 3.0 s = 930 N
Gravitation force acting =
F = m g
F = 95 x 9.8
F = 931 N
using newtons second law, due to movement of elevator
F_{net} = m a
W - N = m a₁
931- 850 = 95 x a₁
a₁ = 0.852 m/s²
now,
velocity calculation
v₁ = a₁t
v₁ = 0.852 x 3 = 2.557 m/s
now, For second case
931 - 930 = 95 x a₂
a₂ = 0.011 m/s²
now, velocity after 4 s
v₂ = v₁ + a₂ t
v₂ = 2.557+ 0.011 x (4 - 3)
(4-3) because velocity after 3 second is calculate we need to calculate velocity after 4 s from beginning.
v₂ = 2.557 + 0.011
v₂ = 2.568 m/s
velocity of the elevator is equal to v₂ = 2.568 m/s
Answer:
The answer is "effective stress at point B is 7382 ksi
"
Explanation:
Calculating the value of Compressive Axial Stress:
![\to \sigma y =\frac{F}{A} = \frac{4 F}{( p d ^2 )} = \frac{(4 x ( - 40000 \ lbf))}{[ p \times (1 \ in)^2 ]} = - 50.9 \ ksi \\](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cto%20%5Csigma%20y%20%20%3D%5Cfrac%7BF%7D%7BA%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B4%20F%7D%7B%28%20p%20d%20%5E2%20%29%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%284%20x%20%28%20-%2040000%20%5C%20lbf%29%29%7D%7B%5B%20p%20%5Ctimes%20%281%20%5C%20in%29%5E2%20%5D%7D%20%3D%20-%2050.9%20%5C%20ksi%20%5C%5C)
Calculating Shear Transverse:



![\to \sigma' =[ s y^2 +3( t \times y^2 + t yz^2 )] \times \frac{1}{2}\\\\](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cto%20%5Csigma%27%20%3D%5B%20s%20y%5E2%20%2B3%28%20t%20%5Ctimes%20y%5E2%20%2B%20t%20yz%5E2%20%29%5D%20%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C)
![= [ (-50.9)^2 +3((63.7)^2 +(0.17)^2 )] \times \frac{1}{2}\\\\=[2590.81+ 3(4057.69)+0.0289]\times \frac{1}{2}\\\\=[2590.81+12,173.07+0.0289] \times \frac{1}{2}\\\\=14763.9089\times \frac{1}{2}\\\\ = 7381.95445 \ ksi\\\\ = 7382 \ ksi](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%20%5B%20%28-50.9%29%5E2%20%2B3%28%2863.7%29%5E2%20%2B%280.17%29%5E2%20%29%5D%20%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5B2590.81%2B%203%284057.69%29%2B0.0289%5D%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C%3D%5B2590.81%2B12%2C173.07%2B0.0289%5D%20%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C%3D14763.9089%5Ctimes%20%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%5C%5C%5C%5C%20%3D%207381.95445%20%5C%20ksi%5C%5C%5C%5C%20%3D%207382%20%5C%20ksi)