Answer:
If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
Explanation:
R₁ = Resistance of first resistor
R₂ = Resistance of second resistor
V = Voltage of battery = 12 V
I = Current = 0.33 A (series)
I = Current = 1.6 A (parallel)
In series

In parallel


Solving the above quadratic equation


∴ If R₂=25.78 ohm, then R₁=10.58 ohm
If R₂=10.57 then R₁=25.79 ohm
Answer:
the vertical distance between the two object will increase uniformly when they are dropped after a fixed interval of time
Explanation:
Since airplane is moving horizontally with constant speed v
so when object is dropped from the plane then the speed of the object will be same as that of the speed of the airplane
so we can say that two object when dropped after some interval of time then they always lie in same vertical line
now we know that they both have same acceleration in vertical line so the motion of two objects relative to each other in vertical direction is always uniform motion because they have no acceleration with respect to each other
So the vertical distance between the two object will increase uniformly when they are dropped after a fixed interval of time
#1
Volume of lead = 100 cm^3
density of lead = 11.34 g/cm^3
mass of the lead piece = density * volume


so its weight in air will be given as

now the buoyant force on the lead is given by


now as we know that


so by solving it we got
V = 11.22 cm^3
(ii) this volume of water will weigh same as the buoyant force so it is 0.11 N
(iii) Buoyant force = 0.11 N
(iv)since the density of lead block is more than density of water so it will sink inside the water
#2
buoyant force on the lead block is balancing the weight of it




(ii) So this volume of mercury will weigh same as buoyant force and since block is floating here inside mercury so it is same as its weight = 11.11 N
(iii) Buoyant force = 11.11 N
(iv) since the density of lead is less than the density of mercury so it will float inside mercury
#3
Yes, if object density is less than the density of liquid then it will float otherwise it will sink inside the liquid
A. Density only depends on the substance. It doesn't matter whether you have a little chip of it or a supertanker full of it ... the density doesn't change.
Answer:
temperature on left side is 1.48 times the temperature on right
Explanation:
GIVEN DATA:

T1 = 525 K
T2 = 275 K
We know that


n and v remain same at both side. so we have

..............1
let final pressure is P and temp 

..................2
similarly
.............3
divide 2 equation by 3rd equation
![\frac{21}{11}^{-2/3} \frac{21}{11}^{5/3} = [\frac{T_1 {f}}{T_2 {f}}]^{5/3}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B-2%2F3%7D%20%5Cfrac%7B21%7D%7B11%7D%5E%7B5%2F3%7D%20%3D%20%5B%5Cfrac%7BT_1%20%7Bf%7D%7D%7BT_2%20%7Bf%7D%7D%5D%5E%7B5%2F3%7D)

thus, temperature on left side is 1.48 times the temperature on right