Answer:
solved
Explanation:
a) F_net = (F2 - F3)i - F1 j
b) |Fnet| = sqrt( (F2 - F3)^2 + F1^2)
= sqrt( (9- 5)^2 + 1^2)
= 4.123 N
c) θ = tan^-1( (Fnet_y/Fnet_x)
= tan^-1( -1/(9-5) )
= -14.036°
I assume the x-y axis are tilted such that the x-axis is parallel to the surface of the hill while the y-axis is perpendicular to it.
In this case, the x-component of the weight is given by:

where
m is the mass of the car
g is the acceleration of gravity

is the angle of the hill
Substituting numbers into the formula, we find
The velocity would switch on the cars
Answer:
a and b.
Explanation:
In general types of wave
1. Transverse wave :
In these waves particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
Ex : Electromagnetic wave , Radio wave .
2. Longitudinal wave :
In these waves particle are vibrate along the motion of waves.
Ex : Sound wave
Mechanical wave :
1 .These are transverse wave or Longitudinal wave or combination of them .
2.These waves required medium for propagation.
3. The particle are vibrate perpendicular to motion of waves.
So the option a and b are correct.
Answer:
a) V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
, b) Vb = -1.92 10⁻⁷ V c) the sign of the potential change
Explanation:
The electrical potential for a point charge
V = k q / r
Where k is the Coulomb constant that you are worth 8.99 10⁹ N m² / C²
a) potential At point x = 0.250 cm = 0.250 10-2m
V_a = -8.99 10⁹ 1.6 10⁻¹⁹ /0.250 10⁻²
V_a = -5.7536 10⁺⁷ V
b) point x = 0.750 cm = 0.750 10-2
Vb = 8.99 10⁹ (-1.6 10⁻¹⁹) /0.750 10⁻²
Vb = -1.92 10⁻⁷ V
potemcial difference
ΔV = Vb- Va
V_ba = (-5.7536 + 1.92) 10⁻⁷
V_ba = -3.83 10⁻⁷ V
c) To know what would happen to a particle, let's use the relationship between the potential and the electric field
ΔV = E d
The force on the particle is
F = q₀ E
F = q₀ ΔV / d
We see that the force on the particle depends on the sign of the burden of proof. Now the burden of proof is negative to pass between the two points you have to reverse the sign of the potential, bone that the value should be reversed
V_ba = 0.83 10⁻⁷ V