Answer:
longitudinal wave
Explanation:
it is perpendicular to the direction of the wave
Answer:
<em>The final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC</em>
Explanation:
The initial charge on 4 mF capacitor = 4 mf x 50 V = 200 mC
The initial Charge on 6 mF capacitor = 6 mf x 30 V =180 mC
Since the negative ends are joined together the total charge on both capacity would be;
q = 
q = 200 - 180
q = 20 mC
In order to find the final charge on the 6.0 mF capacitor we have to find the combined voltage
q = (4 x V) + (6 x V)
20 = 10 V
V = 2 V
For the final charge on 6.0 mF;
q = CV
q = 6.0 mF x 2 V
q = 12 mC
Therefore the final charge on the 6.0 mF capacitor would be 12 mC
Answer:
The energy of this particle in the ground state is E₁=1.5 eV.
Explanation:
The energy
of a particle of mass <em>m</em> in the <em>n</em>th energy state of an infinite square well potential with width <em>L </em>is:

In the ground state (n=1). In the first excited state (n=2) we are told the energy is E₂= 6.0 eV. If we replace in the above equation we get that:

So we can rewrite the energy in the ground state as:



Finally

we are given in the problem the following dimensions or specifications
B = 0.000055 T r = 0.25 m constant mu0 = 4*pi*10-7
The formula that is applicable from physics is
B = mu0*I/(2*pi*r) I = 2*B*pi*r/mu0 I = 68.75 Amperes
Answer:
The maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s.
Explanation:
Given that,
The maximum vertical distance covered by the roller coaster, h = 35.4 m
We need to find the maximum speed of the car at the bottom of that drop. It is a case of conservation of energy. The energy at bottom is equal to the energy at top such that :



v = 26.34 m/s
So, the maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s. Hence, this is the required solution.