The answer for the following problem is explained below.
Therefore the volume charge density of a substance (ρ) is 0.04 ×
C.
Explanation:
Given:
radius (r) =2.1 cm = 2.1 ×
m
height (h) =8.8 cm = 8.8 ×
m
total charge (q) =6.1×
C
To solve:
volume charge density (ρ)
We know;
<u> ρ =q ÷ v</u>
volume of cylinder = π ×r × r × h
volume of cylinder =3.14 × 2.1 × 2.1 ×
× 8.8 ×
volume of cylinder (v) = 122.23 ×
<u> ρ =q ÷ v</u>
ρ = 6.1×
÷ 122.23 ×
<u>ρ = 0.04 × </u>
<u> C</u>
Therefore the volume charge density of a substance (ρ) is 0.04 ×
C.
To solve this problem we will apply the concepts related to energy conservation. Here we will use the conservation between the potential gravitational energy and the kinetic energy to determine the velocity of this escape. The gravitational potential energy can be expressed as,

The kinetic energy can be written as,

Where,
Gravitational Universal Constant
Mass of Earth
Height
Radius of Earth
From the conservation of energy:

Rearranging to find the velocity,
Escape velocity at a certain height from the earth
If the height of the satellite from the earth is h, then the total distance would be the radius of the earth and the eight,


Replacing the values we have that


Therefore the escape velocity is 3.6km/s
Answer:
Density of body = 0.25g/cc
Explanation:
Given:
Volume submerged in water = 3/4
Find:
Density Of Body
Computation:
Density of body = fraction of body in liquid x density of water
Density of body = [1-3/4]1
Density of body = 0.25g/cc
The average current density in the wire is given by:

where I is the current intensity and A is the cross-sectional area of the wire.
The cross-sectional area of the wire is given by:

where r is the radius of the wire. In this problem,
, so the cross-sectional area is

and the average current density is

Answer:
When a an object is been rotated its resistance capacity to that rotational force is know as rotational inertia and this mathematically given as

Where m is the mass
r is the rotation radius
For the spinning of the lamp as a baton to work the location of the center of mass of the floor lamp needs to be located
This is more likely to be located closer to base of the lamp as compared to the top, so success of spinning a floor lamp like a baton is highly likely if the lamp is grabbed closer to the base because that is where the position of its center of mass is likely to be.
Explanation: