not enough information is given to determine the velocity of the object at time to=0.00s
<span>As a sound source gets closer, both the volume and the pitch of the sound increased. Then, as the sound source passed by you, both the volume and the pitch of the sound decreased.
Hope this helps</span>
Plastic is used in many things like bags, toys, nd certain products. Plastic is very durable nd flexible :) hope i helped a bit c;
Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A
Answer:
The net force on the scooter is 95 N to the left.
Explanation:
Lizzie is pushing with 75 N of force to the left, so the force is a vector with 75N of magnitude and to the left.
Alex is helping with 20 N to the left, so the force is a vector with 20 N magnitude and to the left.
When we add vectors, vectors that point in the same direction add up and vectors that point in opposite directions are subtracted.
Hence, the net force is equal to:
F=75 N + 20 N=95 N
As both forces point to the left, the net force is also to the left.