When the system is experiencing a uniformly accelerated motion, there are a set of equations to work from. In this case, work is energy which consist solely of kinetic energy. That is, 1/2*m*v2. First, let's find the final velocity.
a = (vf - v0)/t
2.6 = (vf - 0)/4
vf = 10.4 m/s
Then W = 1/2*(2100 kg)*(10.4 m/s)2
W = 113568 J = 113.57 kJ
Answer:
Ft
Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=0
We have to find the magnitude of p of the momentum of the particle at time t.
Let mass of particle=m
Applied force=F
Acceleration, 
Final velocity , 
Substitute the values

We know that
Momentum, p=mv
Using the formula

Answer:
145.43 N
Explanation:
Weight is given by (mg)
where m = mass of the body
g = acceleration due to gravity
mass is constant everywhere and is equal to 77.1 kg, both on the earth and on the moon.
But the acceleration due to gravity exerted by the moon near the moon's surface is 16.6% that of Earth,
g(moon) = 0.166 g(earth) = 0.166 × 9.8 = 1.6268 m/s²
Weight on the moon = mg(moon) = (77.1×1.6268) = 125.43 N
The basic relationship between frequency and wavelength for light (which is an electromagnetic wave) is

where c is the speed of light, f the frequency and

the wavelength of the wave.
Using

and

, we can find the value of the frequency:
U need to write better u egg head kid or tell your mom