Answer:
C
Explanation:
If the arrows represent light rays, then Rachel sees a candle flame when the light released by the flame is received by her eyes.
that would be given by
[email protected]
@ representing coefficient of kinetic friction.
thus 19.5/51.7 = 0.377
Answer:
<em>a) 3.56 x 10^22 N</em>
<em>b) 3.56 x 10^22 N</em>
<em></em>
Explanation:
Mass of the sun M = 2 x 10^30 kg
mass of the Earth m = 6 x 10^24 kg
Distance between the sun and the Earth R = 1.5 x 10^11 m
From Newton's law,
F = 
where F is the gravitational force between the sun and the Earth
G is the gravitational constant = 6.67 × 10^-11 m^3 kg^-1 s^-2
m is the mass of the Earth
M is the mass of the sun
R is the distance between the sun and the Earth.
Substituting values, we have
F =
= <em>3.56 x 10^22 N</em>
<em></em>
A) The force exerted by the sun on the Earth is equal to the force exerted by the Earth on the Sun also, and the force is equal to <em>3.56 x 10^22 N</em>
b) The force exerted by the Earth on the Sun = <em>3.56 x 10^22 N</em>
Most ejections originate from active regions on the Sun's surface, such as groupings of sunspots associated with frequent flares. These regions have closed magnetic field lines, in which the magnetic field strength is large enough to contain the plasma.
In your question where as the given vector in the xy plane that has a magnitude of 90 units and a,y component of -41 units. So the vector V, base on my calculation and understanding in the problem, the value if it is (<span>8.88, 41</span>)