Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Protons, neutrons and electrons. Both protons and neutrons have a mass of 1 amu and are found in the nucleus. However, protons have a charge of +1, and neutrons are uncharged. Electrons have a mass of approximately 0 amu, orbit the the nucleus, and have a charge of -1.
Answer:
A) vertically upward
Explanation:
Since the tyre is rotating with uniform angular speed and moving with constant linear speed
So as soon as a small stone is stuck into the groove of the tyre the speed of the stone is same as that of the tyre
so now we can say that stone will start revolving with the tyre of the car at constant angular speed and moving with uniform speed also
so here just after that the tangential acceleration of the stone must be zero while radial acceleration must be towards the center of the tyre given as

so we will have direction of net acceleration is towards its center so correct answer will be
A) vertically upward
Complete Question
An astronaut stands by the rim of a crater on the moon, where the acceleration of gravity is 1.62
m/s2. To determine the depth of the crater, she drops a rock and measures the time it takes for it
to hit the bottom. If the time is 6.3 s, what is the depth of the crater?
Answer:
The depth is 32 m
Explanation:
From the question we are told that
The time is t = 6.3 s
The acceleration due to gravity is 
Generally from kinematic equation

Here the u is the initial velocity and the value is 0 m/s


Answer:
De Broglie wavelength of the bullet is given as

Explanation:
As per De Broglie hypothesis we know that the wavelength of De Broglie waves is the ratio of Plank's constant and momentum of the particle
here we know that the bullet mass is
m = 0.075 kg
speed of the bullet is given as
v = 350 m/s
Now we have


Now we know that


