The heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Explanation:
The heat energy required to convert a substance or to heat up or increase the temperature of a substance can be obtained from the specific heat formula.
As per this formula, the heat energy applied should be equal to the product of mass of the substance with temperature gradient and also with specific heat of the substance. Basically, the heat provided to increase or convert a substance should be more than the specific heat of the substance.

Since, here the mass of the substance X is given as m = 20g and the temperature change is given from -10°C to 70°C.
Then ΔT = (70-(-10))=70+10=80°C.
As the substance is unknown, the specific heat of that substance can also not be determined. Hence keep it as C.

Q = 1600C J
Thus, the heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Answer:
3.28 m
3.28 s
Explanation:
We can adopt a system of reference with an axis along the incline, the origin being at the position of the girl and the positive X axis going up slope.
Then we know that the ball is subject to a constant acceleration of 0.25*g (2.45 m/s^2) pointing down slope. Since the acceleration is constant we can use the equation for constant acceleration:
X(t) = X0 + V0 * t + 1/2 * a * t^2
X0 = 0
V0 = 4 m/s
a = -2.45 m/s^2 (because the acceleration is down slope)
Then:
X(t) = 4*t - 1.22*t^2
And the equation for speed is:
V(t) = V0 + a * t
V(t) = 4 - 2.45 * t
If we equate this to zero we can find the moment where it stops and begins rolling down, that will be the highest point:
0 = 4 - 2.45 * t
4 = 2.45 * t
t = 1.63 s
Replacing that time on the position equation:
X(1.63) = 4 * 1.63 - 1.22 * 1.63^2 = 3.28 m
To find the time it will take to return we equate the position equation to zero:
0 = 4 * t - 1.22 * t^2
Since this is a quadratic equation it will have to answers, one will be the moment the ball was released (t = 0), the other will eb the moment when it returns:
0 = t * (4 - 1.22*t)
t1 = 0
0 = 4 - 1.22*t2
1.22 * t2 = 4
t2 = 3.28 s
Answer: The answer is 0.33
Explanation: got the question right :)