Im guessing it's (a) since the numbers go in chronological order and you read the periodic table left to right
Answer:
given,
mass of copper = 100 g
latent heat of liquid (He) = 2700 J/l
a) change in energy
Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (300 - 4)
Q = 11153.63 J
He required
Q = m L
11153.63 = m × 2700
m = 4.13 kg
b) Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (78 - 4)
Q = 2788.41 J
He required
Q = m L
2788.41 = m × 2700
m = 1.033 kg
c) Q = m Cp (T₂ - T₁)
Q = 0.1 × 376.812 × (20 - 4)
Q = 602.90 J
He required
Q = m L
602.9 = m × 2700
m =0.23 kg
Fortunately, 'force' is a vector. So if you know the strength and direction
of each force, you can easily addum up and find the 'resultant' (net) force.
When we talk in vectors, one newton forward is the negative of
one newton backward. Hold that thought, while I slog through
the complete solution of the problem.
(100 N forward) plus (50 N backward)
= (100 N forward) minus (50 N forward)
= 50 N forward .
That's it.
Is there any part of the solution that's not clear ?
Answer: False
Explanation:
The statement that the environment affects people, but people don't affect the environment is incorrect. It should be noted that people also affect the environment.
Some of our impact on the environment include pollution, deforestation, overpopulation, burning of fossil fuels etc. Thus has resulted in changes such as erosion, climate change, etc.
Answer:

Explanation:
given data
density of current sheet = 0.40 A/m
length a = 0.27 m
width b = 0.63 m
For infinite sheet, magnetic field is given as

magnetic flux is given as



