Answer:
the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Explanation:
From wave,
v = λf................ Equation 1
Where v = velocity of the wave, λ = wavelength of the wave, f = frequency of the wave.
Given: f = 1200 Hz, λ = 120 cm = 1.2 m
Substitute into equation 1
v = 1200(1.2)
v = 1440 m/s.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave,
make λ the subject of formula in equation 1
λ = v/f............. Equation 2
Given: f = 600 Hz, v = 1440 m/s
Substitute into equation 2
λ = 1440/600
λ = 2.4 m or 240 cm.
When the ship sent out a 600 Hz sound wave instead, the wave length becomes doubled or becomes two times the initial wavelength = 240 cm
Answer:
option D.
Explanation:
The correct answer is option D.
When an object is in equilibrium torque calculated at any point will be equal to zero.
An object is said to be in equilibrium net moment acting on the body should be equal to zero.
If the net moment on the object is not equal to zero then the object will rotate it will not be stable.
Answer:
The magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines is 
Explanation:
Given that,
Positive charge = 24.00 μC/m
Distance = 4.10 m
We need to calculate the angle
Using formula of angle



We need to calculate the magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines
Using formula of electric field

Put the value into the formula



Hence, The magnitude of the electric field at a point equidistant from the lines is 
Answer:
Weight W = 392.4 N
Density
= 784.31 
Specific gravity S = 0.78431
Force required F = 10 N
Explanation:
Given data
Mass (m) = 40 kg
Volume (V) = 0.051 
Weight W = m × g
⇒ W = 40 × 9.81
⇒ W = 392.4 N
This is the weight of the methanol.
Density
= 
⇒
= 
⇒
= 784.31 
This is the density of the methanol.
Specific gravity (S) = 
⇒ 
⇒ S = 0.78431
This is the specific gravity of the methanol.
Force needed to accelerate this tank F = ma
⇒ F = 40 × 0.25
⇒ F = 10 N
This is the force required to accelerate the tank.
Newton's third law says:
"<span>For every action, there is an equal and opposite reaction. ".
So, the force that Tom does on the sister is equal to force the sister applies on Tom:
</span>

<span>where the label "t" means "on Tom", while the label "s" means "on the sister".
From Newton's second law, we also know
</span>

where m is the mass and a the acceleration. <span>so we can rewrite the first equation as
</span>

<span>And find Tom's acceleration:
</span>

<span>
</span>